Międzygórze - "Perła Sudetów"

Drukuj

W tym roku ukazał się przewodnik po uroczej miejscowości jaką niewątpliwie jest Międzygórze. Książka autorstwa przewodniczki Doroty Kędzi podzielona jest na kilka części, dzięki którym możemy zapoznać się z historią Międzygórza, jego aktualnymi atrakcjami jak i walorami przyrodniczymi. To wszystko jest zilustrowane bogatym materiałem fotograficznym - zarówno historycznym jak i współczesnym - tu szczególne wrażenie robią zdjęcia wykonane z motolotni autorstwa Macieja Horbowskiego.

Międzygórze, Masyw Śnieżnika jak i cała Ziemia Kłodzka nierozłącznie związana jest z Marianną Orańską. Także nie powinno dziwić, że jeden z rozdziałów książki Autorka poświęciła tej niderlandzkiej królewnie, która wyprzedzała swoje czasy, aktywnie wspierając rozwój gospodarczy i turystyczny tych okolic. Przecież nasze schronisko powstało dzięki Mariannie.

Międzygórze na pewno wyróżnia się swoją historią i zabytkami, którym Dorota Kędzia poświęciła osobny rozdział. Dodatkowo w przewodniku zamieszczony jest plan, który pozwoli turyście na odnalezienie opisywanych miejsc.

W przewodniku znalazły oczywiście swoje miejsce opisy szlaków turystycznych zarówno - pieszych jak i rowerowych, które znajdują się w okolicy Międzygórza. Nie są one dokładnie opisane, jeśli chcemy wybrać się na dany szlak warto skorzystać z mapy. Jest to tylko informacja o tym gdzie dany szlak prowadzi, jaki jest kolor znaków i jaka jest jego długość. Wspomniane są też charakterystyczne miejsca na danej trasie. Dzięki temu turysta otrzymuje przegląd możliwych szlaków, może szybko wybrać ten którym chce podążać i później już szczegółowo zaplanować trasę.

Ciekawy jest też ostatni rozdział poświęcony legendom związanym z Międzygórzem: o Duchu Gór, o "Czarciej Skale" i o powstaniu Ziemi Kłodzkiej.

Warto zajrzeć do książki Doroty Kędzi i poczytać o Perle Sudetów, która znajduje się u stóp Śnieżnika.

Przewodnik jest do nabycia w bufecie schroniska w cenie 30 zł.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd