Szukaj
Meteo Śnieżnik

 

 

 

 

 

 

Kamera

Noclegi Śnieżnik

GOPR

Grupa Wałbrzysko - Kłodzka 
Aktualna pogoda i warunki turystyczne

Facebook

Atrakcje turystyczne

Masyw Śnieżnika (1425) leży w Sudetach Wschodnich w południowo wschodniej części Ziemi Kłodzkiej. Jest najwyższym szóstym szczytem Sudetów Środkowych i najwyższym szczytem w tej części Sudetów. Zbudowany jest z gnejsów, łupków krystalicznych i granitognejsów śnieżnickich oraz przeobrażonych skał osadowych. Tworzy dział wodny trzech zlewisk: Morza Czarnego, Północnego i Bałtyckiego. Szczyt jest najlepszym punktem widokowym w całych Sudetach. Przy sprzyjającej pogodzie w promieniu 100 kilometrów można dostrzec Śnieżkę, wieże Wrocławia, Ołomuńca. W świecie zwierząt dominują jelenie, kozice, które przywędrowały z sąsiednich Jeseników. Ich stado zadomowiło się na pobliskim Średniaku. Liczna fauna bezkręgowców i gatunków endemicznych. Bogata roślinność karpacka i alpejska. Wokół hali waliny, które powstały w następstwie klęski ekologicznej (wiatrołamy) i wyrębów interwencyjnych. W drzewostanie dominuje świerk i sztucznie nasadzona kosodrzewina oraz modrzew. Dla ochrony flory i walorów krajobrazowych ustanowiono rezerwat na powierzchni 181 ha. Półroczna pokrywa śnieżna, 54 dni okresu wegetacyjnego, liczne silne wiatry huraganowe, półroczna zima pozostawiają turystom niezapomniane wspomnienia.

Oprócz wycieczki na szczyt Śnieżnika na turystów odwiedzających schronisko czekają jeszcze inne atrakcje:

Jaskinia Niedźwiedzia -znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.). Łączna długość korytarzy jaskini przekracza 2,5 km, przy różnicy wysokości między najwyższym, a najniższym punktem około 60 m. Jest to największa jaskinia Sudetów i jedna z głębszych jaskiń w Polsce (jaskinie o większych głębokościach spotykamy na terenie Polski w obszarze krasu tatrzańskiego).
Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie http://www.jaskinianiedzwiedzia.pl/

Muzeum Ziemi w Kletnie -Dwadzieścia pięć lat zbierackiej pasji popartej fachową wiedzą i doznaniami empirycznymi. Efekt zgromadzono w jednym miejscu w niewielkim domu na końcu Kletna przez Arnolda Miziołka, gospodarza tego muzeum. Zapraszamy do odwiedzenia nietuzinkowego Muzeum Ziemi, które na pewno zachwyci was bogactwem, kolorami i niezwykłością okazów. Znajdziecie tutaj kamienie, minerały i skamieniałości, również te, które występują w okolicach Kletna. Kolekcja jest stale uzupełniana nowymi okazami. Tylko tutaj w Polsce można zobaczyć cztery skamieniałe gniazda z jajami dinozaura. Są też ślady łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich oraz inne formy życia flory i fauny sprzed 250 milionów lat. Od niedawna przy muzeum istnieje „Park Jurajski”, gdzie można podziwiać dinozaury i skamieniały las permski, które przeniosą nas w dawne epoki geologiczne.
(źródło: http://www.kletno.info.pl)

Sztolnia Fluorytowa - Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej , najwyżej położonej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc i innych). Długość udostępnionych wyrobisk to około 200 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m.

Ośrodek narciarski Czarna Góra - więcej informacji na stronie ośrodka http://czarnagora.pl/

Wodospad Wilczki – Pierwszy znany opis tego miejsca pochodzi z 1781 r. i wyszedł spod pióra H. Reissera. Przełom rzeki uchodził wtedy za niepokonany, aż do 1834 r., gdy oficerowie Lutz i von Leuthold przepłynęli go wpław. Od końca XVIII w. był celem częstych wycieczek organizowanych z okolicznych kurortów – Lądka i Długopola-Zdroju. W XIX w., za czasów królewny Marianny Orańskiej powyżej wodospadu powstał mały park z fontanną, a otoczenie urządzono w stylu romantycznego ogrodu. Z inicjatywy rodzeństwa Neglerów wybudowano schody, poręcze i kładki z dojściami na punkty widokowe oraz na dno wąwozu. Za zwiedzanie wodospadu pobierano wówczas opłatę. Po dawnym założeniu parkowym do dziś nie przetrwały żadne ślady. Obecnie zwiedzanie jest ogólnodostępne w ramach wytyczonych w rezerwacie ścieżek. W pobliżu przechodzi czerwony szlak z Międzygórza na górę Igliczną. Dla zwiedzających ponad wodospadem przerzucony jest stalowy mostek oraz bezpieczny punkt widokowy po przeciwnej stronie. Na terenie rezerwatu wytyczone są dwie dydaktyczne ścieżki przyrodnicze. Kilkadziesiąt metrów od wodospadu, przy drodze do Międzygórza, znajduje się parking samochodowy.

Ogród Bajek w Międzygórzu – kraina wyrzeźbionych bajkowych postaci.

Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu

Our website is protected by DMC Firewall!