Szukaj
Meteo Śnieżnik

 

 

 

 

 

 

Kamera

Noclegi Śnieżnik

GOPR

Grupa Wałbrzysko - Kłodzka 
Aktualna pogoda i warunki turystyczne

Facebook

Historia schroniska na Hali Śnieżnickiej

W 1806 r. na środku hali pod Śnieżnikiem powstała zagroda pasterska zwana „Szwajcarką”, gdyż jako gospodarza osadzono tam Szwajcara. Była to duża farma mleczna, hodowano krowy i owce. Wyodrębniono w niej również część dla wędrowców oraz mały bufet. W drugiej połowie XIX wieku na zlecenie ówczesnej właścicielki tych terenów księżny Marianny Orańskiej wybudowano nowe schronisko - wynikało to z dużego zainteresowania terenem przez turystów i wędrowców. Popularność Śnieżnika stale rosła, więc w 1871 roku dobudowano kolejny obiekt jako gospodę turystyczną - budynek obecnego schroniska. Doprowadzenie dróg leśnych znacznie wpłynęło na zwiększenie dostępności szczytu, organizowano wycieczki powozem, saniami. Obiekt cieszył się wyjątkową popularnością zimą, gdyż przyległe tereny charakteryzowały się wspaniałymi warunkami śniegowymi. Organizowano tutaj kursy narciarskie, na które przyjeżdżały sławne osobistości z całego świata. Jako atrakcję z tamtych czasów należy wymienić zjazdy „rogatymi saniami” spod gospody na hali aż do Międzygórza.

 

Lata powojenne nie były łaskawe dla schroniska, początkowo opuszczone ulegało dewastacji, później przejął je PTTK, ale przeprowadzono tylko drobne naprawy utrzymujące obiekt w trwaniu. Kolejne lata świetności nadeszły, gdy prowadził je człowiek legenda Zbyszek Fastnacht - wrocławski działacz turystyczny. Wyremontowano gruntownie obiekt, unowocześniono węzeł sanitarny, pokoje gościnne i sale odnowiono. W 2001 roku została uruchomiona elektrownia wodna, która zapewnia schronisku zasilanie w energię elektryczną.

 

Należy również wspomnieć o wieży widokowej na szczycie Śnieżnika. Istniała ona do 1973, kiedy to została wysadzona przez wojskowych saperów. Decyzja ta była spowodowana złym stanem wieży (a w zasadzie dwóch wież), która nie była konserwowana od lat czterdziestych. Obecnie w miejscu, w którym znajdowały się wieże znajdują się ich resztki, tworząc dodatkowe wzniesienie na Śnieżniku.

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd